Sakralizacja vs. lumbalizacja

sakralizacja lumbalizacja
Sakralizacja vs. lumbalizacja🤔
 
Spoglądasz na swój rezonans magnetyczny i jesteś przerażony słowami, których nie rozumiesz?🤔Nie potrzebnie. Już spieszę z wyjaśnieniem.
 
🔷Mówiąc o sakralizacji myślimy o upodobnieniu się piątego kręgu lędźwiowego do kości krzyżowej.
Zmniejszone możliwości ruchowe kręgosłupa w przypadku sakralizacji wynikają z tego, iż ostatni kręg lędźwiowy zrastając się z pierwszym kręgiem krzyżowym ogranicza liczbę swobodnie poruszających się kręgów skutkując kompensacyjnym zwiększeniem ruchomości odcinka lędźwiowego. Jak łatwo policzyć, kręgów lędźwiowych zostanie nam w takim wypadku 4.
 
🔷O lumbalizacji mówimy wtedy, gdy nie dojdzie do zrostu kręgów S1 i S2. Następuje zatem upodobnienie się kręgu s1 do kręgów lędźwiowych czyli ruchomych. Można zatem powiedzieć, że kręgosłup zyskuje 6 kręgów lędźwiowych i zostają mu tylko 4 kręgi krzyżowe.
 
Chociaż w badaniu diagnostycznym napotkanie takiego opisu często przeraża pacjentów, to tak naprawdę jest to niewielka anomalia, która przeważnie nie przeszkadza w życiu codziennym, a jedynie stanowi różnicę od ogólnie przyjętego schematu. Osoba posiadająca schorzenie nierzadko dowiaduje się o tym dopiero po zrobieniu RTG. 🙂
 
Z perspektywy fizjoterapeuty jest to dla nas istotna informacja. Zaburzenia w biomechanice przejścia lędźwiowo-krzyżowego definiują konieczność działań profilaktycznych. Istnieje kilka aspektów, o które musimy zadbać by nasz pacjent nie odczuwał dolegliwości bólowych.
 
Pozdrawiam
Fizjoterapia Milena Olejnik
www.fizjomila.pl
663 415 638
🔷🤔🙂
 
#lumbalizacja #sakralizacja #anomalía #wadawrodzona #rehabilitacjakręgosłupa #fizjomila #fizjoterapia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top