Terapia trzewna (wisceralna)

Osteopatia oraz współczesna fizjoterapia zakłada, że ludzkie ciało należy rozpatrywać całościowo. Schorzenia z jakimi spotykamy się w gabinecie często mają podłoże wielopłaszczyznowe.

Z punktu widzenia embriologii życie ludzkie zaczyna się od płynu. Jeśli przyjrzymy się poszczególnym etapom rozwoju zarodka okazuje się, że zanim powstaną kości i mięśnie muszą już być wszystkie inne struktury. Mam tu na myśli układ krwionośny, nerwowy, pokarmowy, oddechowy rozrodczy itp. Jeśli te wcześniejsze narządy (z puntu widzenia embriologii) nie będą funkcjonowały dobrze to jakie szanse ma ten ostatni układ – mięśniowo-szkieletowy? Nie wielkie…

Podstawowym założeniem terapii wisceralnej jest współzależność układów i narządów w ludzkim ciele. Takie myślenie pozwala odnajdywać pierwotną przyczynę zaburzenia. Celem terapii wisceralnej jest poprawa połączeń więzadłowo-powięziowych trzewii, poprawa ruchu powierzchni ślizgowych oraz poprawa funkcji samych narządów. Jako specjaliści od leczenia narządu ruchu musimy zatem sprawdzić każdą możliwą przyczynę dolegliwości bólowej naszych pacjentów. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że najczęściej o przyczynie często wspominacie wy sami już na pierwszej wizycie podczas rozmowy. Dla lepszego zrozumienia tematu przytoczę kilka najczęstszych zależności trzewno-somatycznych:

  • bóle kości krzyżowej u kobiety z endometriozą
  • bóle odc. lędźwiowego u pacjenta z IBS (zespół jelita drażliwego)
  • bóle między łopatkami u pacjenta z refluksem
  • stan zapalny prawego ramienia u pacjenta z problemem wątrobowym

Trzewia są również tkankami miękkimi, poruszają się, mają swoje unerwienie, ukrwienie i powieź. To oznacza, że wielokrotnie zaburzenia na tych płaszczyznach występują bez problemów funkcjonalnych. A skoro fizjoterapeuci mają wyjątkowo dobrze rozwinięty zmysł dotyku to jesteśmy w stanie poprawić mechanikę narządu i dzięki temu zapobiec zaburzeniom funkcji i pozbyć się dolegliwości ze strony narządu ruchu.

Warto zgłosić się do fizjoterapeuty jeśli dokucza Ci np.:

  • zgaga, refluks,
  • przepuklina żołądkowo-przełykowa,
  • problemy jelitowe, zaparcia, wzdęcia,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Wyeliminowanie zaburzeń ruchomości oraz napięć w ciele ludzkim pozwoli na przywrócenie harmonii oraz usprawnienie samoregulujących się procesów w ludzkim organizmie. Należy pamiętać , że w terapii narządów wewnętrznych mamy do czynienia z zaburzeniem czynności danego narządu bez morfologicznej patologii, którą możemy zobaczyć w badaniach dodatkowych. Nie czekaj aż będzie za późno.

Umów się już dziś