Psychosomatyka

Psychosomatyka

NIE ZACZĘŁO SIĘ DZISIAJ. 

Psychosomatyka w gabinecie fizjoterapeuty. 

Zaburzenia psychosomatyczne na ogół rozpoczynają się od przeżyć traumatycznych i powodują sporo problemów zdrowotnych. Wiele osób nie łączy jednak słabego samopoczucia z kiepskim stanem psychicznym. W ten sposób można stracić wiele czasu na wizyty u lekarza, które w zasadzie nie przynoszą niczego dobrego. Trzeba najpierw odnaleźć i zrozumieć źródło problemów.

Co to jest psychosomatyka?

Psychosomatyka to nauka dotycząca wpływu czynników psychicznych na stan zdrowia organizmu człowieka. W dużym skrócie możemy powiedzieć, że psychosomatyka zajmuje się wpływem emocji na funkcjonowanie człowieka. Stan naszej psychiki znajduje odwzorowanie w naszej fizycznej kondycji. W kontekście fizjoterapeutycznym interesuje nas jak emocje, traumy, wspomnienia czy stres wpływają na dolegliwości, z którymi zgłaszają się pacjenci do naszych gabinetów. Medycyna psychosomatyczna zajmuje się badaniem wpływu czynników społecznych, behawioralnych i psychologicznych na stan zdrowia i jakość życia człowieka.  Znajomość podstaw psychosomatyki i świadomość tego, że takie zależności istnieją, pozwala znacznie skuteczniej prowadzić leczenie, niezależnie od tego jaką formę terapii przeprowadza się z pacjentem.

Jak ciało reaguje na stres?

Naturalne jest, że ciało zareaguje na każdy stresor. Wielokrotnie doświadczamy takich odczuć podczas np. egzaminów. Pojawiają się naturalne mechanizmy takie jak nadmierna potliwość, przyspieszone bicie serca. Nasz organizm wchodzi w reakcje walki, ucieczki i działania. Pozwala to wykonać określone zadanie lub przetrwać trudny czas. Gdy ten stresor z jakichś powodów się przedłuża i doprowadza do długotrwałego nieprawidłowego modulowania naszego układy nerwowego dochodzić może to bardzo niekorzystnych napięć. Silne napięcie mięśniowe, brak umiejętności wyciszania się.

Chroniczny stres będzie Cię powoli niszczył. Będzie sprawiał, że Twoje ciało wejdzie w reakcje obronne.
 
🔵Co zrobi układ mięśniowy? Usztywni się.
🔵Co zrobią jelita? Zaczną traktować pożywienie jako potencjalne zagrożenie. Objawić się to może np. biegunkami, zaparciami lub bólami brzucha.
🔵Co zrobi układ nerwowy? Będzie ciągle w reakcji walki i ucieczki. Nie pozwoli Ci się wyciszyć i wyspać.

Ból kręgosłupa a emocje.

BÓLE kręgosłupa to bardzo częsty problem. Najczęściej za przyczynę uznajemy brak ruchu, ciążę, przeciążenie, zły materac, prace przy komputerze. Moja praktyka gabinetowa nauczyła mnie, by spojrzeć na ten problem zdecydowanie szerzej. Najczęściej moi pacjenci z przewlekłym bólem zgłaszają też problemy z nadmiernym stresem. Wielokrotnie są to osoby w trakcie lub po odbytej psychoterapii. Okazuje się, że psychosomatyka świetnie wyjaśnia, jak Twoje emocje zapisują się w ciele. 

Dlaczego tak często cierpi kręgosłup?

Ponieważ kręgosłup to nasz fundament. Z założenia silny, stabilny, sprawny ochroniarz układu nerwowego. Posiada niestety jeden mały defekt. JEST STRASZNIE ZALEŻNY OD EMOCJI.

Jakie emocje powodują ból kręgosłupa? 

ODCINEK SZYJNY

 To połączenie między głową a ciałem, to połączenie między tym, co czujesz, robisz, a tym, co byś chciała. Bardzo często okazuje się, że jeśli te dwie strefy nie są równocześnie spełniane, to pojawia się konflikt. Odcinek szyjny to również przestrzeń do komunikacji. Być może masz problem z komunikowaniem światu swoich potrzeb. Możesz mieć też poczucie zależności i podporządkowania, które totalnie Ci nie odpowiada. Kręgosłup szyjny wraz z barkami to również obszar, w którym dźwigamy ciężar i trudny codziennego życia. Nadmierna odpowiedzialność, obowiązkowość może sprawić, że przyjdziesz na wizytę z informacją „mam taki ciężki, sztywny kark”. Warto w takich sytuacjach zacząć od analizy swojego życia.

KRĘGOSŁUP PIERSIOWY

Odcinek piersiowy odpowiada głównie za ochronę. Ten odcinek dokucza osobom, które mają poczucie, że muszą polegać tylko na sobie, nie miały lub dalej nie mają wsparcia rodziny czy bliskich. Często z kręgosłupem szyjnym zgłaszają się osoby o zamkniętej postawie, których sylwetka wskazuje na brak akceptacji siebie, niską samoocenę, brak odporności na krytykę itp. Wielokrotnie słyszę też, że macie poczucie zablokowania w klatce, może być to przejaw żalu, smutku lub wewnętrznego przytłoczenia.  

ODCINEK LĘDŹWIOWY

Kręgosłup lędźwiowy wraz z kością krzyżową stanowią swego rodzaju podporę. W psychosomatyce mówi się o tym, że za bóle w odcinku lędźwiowym odpowiadają zmartwienia o przyszłość finansową. W tym obszarze często odczuwają problemy rodzice martwiący się o dobrobyt finansowy swoich najbliższych. Często za bólem w lędźwiach stoi poczucie mniejszej zaradności, większej potrzeby kontroli życia, ale też zamartwianie się o bliskich. Psychosomatyka wyraźnie mówi o tym, że dolegliwości w odcinku lędźwiowym mogą manifestować złość, gniew, niewyrażone emocje.

Gdzie w tym wszystkim rola fizjoterapeuty?

Wydawać by się mogło, że przy takich emocjach konieczna jest głównie psychoterapia. Oczywiście, że tak! Natomiast rozwój tych dwóch nauk – psychologii i fizjoterapii, spowodował, że jesteśmy w stanie kompleksowo zająć się naszym pacjentem.

Psychosomatyką nie zajmuje się każdy fizjoterapeuta.

Trzeba mieć w sobie całkiem spore pokłady empatii, zaangażowania, otwartości oraz chęci rozmowy z drugim człowiekiem. Wszystko to musi zostać podparte na solidnych fundamentach medycznych. Na szczęście rozwój psychosomatyki w Polsce sprawia, że możecie czuć się bezpiecznie. Możecie spodziewać się, że podczas rozmowy pojawią się ukryte między wierszami pytania, które pozwolą mi ocenić, jak bardzo Twoje dolegliwości wywodzą się z ciała, a ile w tym jest podłoża psychosomatycznego. 

Pozdrawiam
Mgr Milena Olejnik
www.fizjomila.pl
Wrocław ul. Skwierzyńska 28a/2

#stres #psychosomatyka #emocjewciele #bólkręgosłupa #bezsenność

 

 

Jeśli chcesz wiedzieć jak stres wpływa na Twoje ciało przeczytaj mój wcześniejszy wpis   -> 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *