siedzenie w pracy

Jak prawidłowo siedzieć?

Coraz więcej ludzi siedzi.

Dziś kolejna dawka ciekawostek z dziedziny fizjoterapeutycznej. Szczególnie przydatna dla młodych osób rozwijających swoją karierę zawodową. Nie będzie zaskoczeniem jeśli znowu zacznę od tego, że w dzisiejszych czasach diametralnie zmienia się odsetek ludzi pracujących fizycznie w porównaniu do osób pracujących przy biurkach. Niestety, postęp technologii jest tak ogromny, że niedługo ludzkie dłonie będą potrzebne tylko do programowania kolejnych maszyn. Ale nie o tym chciałam napisać…

Nurtuje mnie zwiększająca się liczba młodych osób cierpiących z powodu bólu kręgosłupa. Wielokrotnie okazuje się, że są to osoby spędzające większość dnia w pozycji siedzącej. Chcąc pomóc Wam zrozumieć jak prawidłowo siedzieć chciałabym Wam coś opowiedzieć.


​Po pierwsze samo siedzenie nie jest problemem.

Nie jest problemem również pozycja w jakiej się znajdujemy. Najnowsze badania wskazują, że nie ma korelacji między siedzącym trybem życia, a bólami kręgosłupa. Nie ma również jasnych i klarownych doniesień jaka jest  prawidłowa pozycja siedząca. Są natomiast badania, które potwierdzają tezę, że destrukcyjny jest stres oraz czas spędzony w pozycji siedzącej. Niby dwie proste rzeczy, bo każdy przecież wie, że jak mamy więcej stresu i obowiązków to nagle zaczynają boleć plecy, głowa i czujemy się źle.

Ale jak się tego pozbyć❓
No niestety na to nie ma jasnej recepty… Możemy jednak zadbać o ten drugi destrukcyjny czynnik czyli CZAS. Nawet najlepsza pozycja nie zmieniana przez długi czas może skutkować bólem pleców. Bezpośrednią przyczyną schorzenia jest fakt długotrwałego napięcia mięśni, które nie są w stanie wytrzymać takiego obciążenia. 
Ktoś może powiedzieć, że skoro nie znaleziono korelacji między siedzącym trybem życia a bólem kręgosłupa to w takim razie nie potrzebny nam ruch. Nic bardziej mylnego! Wielokrotnie już w badaniach udowodniono, że brak ruchu ma związek z powstawaniem wielu groźnych chorób. Cukrzyca czy otyłość to tylko wierzchołek góry lodowej, tuż pod powierzchnią czają się rozmaite formy raka… co dalej? Chyba nie muszę pisać?

Jak więc siedzieć❓ Przecież nie każdy może zmienić pracę…

Najważniejsze słowo do zapamiętania z dzisiejszego wpisu to „ZMIENNOŚĆ”. 
Tylko dzięki częstym zmianom pozycji, częstym przerwom na spacer, ćwiczenia czy rozciąganie możemy UNIKNĄĆ BÓLU KRĘGOSŁUPA. Dlatego z całego serca proszę i zalecam stosowanie beretów, piłek fitnesowych, wałków pod odcinek lędźwiowy, stojącej pracy przy komputerze tylko i wyłącznie naprzemiennie! Nie próbujmy cały dzień siedzieć jak kije bambusowe na piłce, nie próbujmy na siłę ściągać łopatek przez 8 godzin – „bo jak się garbię to brzydko wyglądam”, to przyniesie odwrotny efekt od oczekiwanego.

  1. Róbmy częste przerwy.
  2. Wychodźmy na spacery.
  3. Ćwiczmy wspólnie z kolegami z pracy.
  4. Zarażajmy się wzajemnie tym podejściem.
  5. Nie wstydźmy się co godzinę zmieniać krzesła, piłki czy dysku sensomotorycznego.
  6. Nie bójmy się powiedzieć szefowi, że wasze stanowisko w pracy nie jest ergonomiczne! 

Tylko takimi małymi kroczkami możemy powstrzymać falę zastępowania ludzkich rąk maszynami. W przeciwnym razie, nasze kręgosłupy odmówią posłuszeństwa, my zakończymy karierę ze znacznym stopniem niepełnosprawności i pójdziemy w zapomnienie, a nasze miejsca pracy przejmą roboty.😳 Niestety okazuje się, że sami sobie taki los zgotujemy❗️❕

Jeśli zgadzacie się ze mną, podzielcie się tą informacją z innymi. 
A jeśli już odczuwasz bóle kręgosłupa to nie czekaj, przyjdź na wizytę i zacznij działać!

 

Pozdrawiam

mgr Milena Olejnik 

663 415 638

 

#pracasiedząca #jaksiedzieć #bólpleców #ergonomia #prawidłowapozycjasiedząca #poradyfizjoterapeutyczne #fizjomila

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *