Czym jest blizna?

Blizna powstaje najczęściej podczas zabiegów chirurgicznych np. cesarskie cięcie, wycięcie wyrostka, endoproteza biodra, mikrodicektomia i inne. Blizna to nowa tkanka łączna włóknista, która powstała w efekcie gojenia, zastępując pierwotną, uszkodzoną tkankę. Blizną nie musi być widoczna na skórze, może powstać np. w efekcie naderwania włókien mięśniowych. Blizną nazwiemy również ślad po głębokim rozerwaniu tkanek np. po upadku lub po wykonaniu tatuażu. Wielkość i widoczność znamienia zależy od wielkości rany, jej głębokości, powodu powstania, przebiegu procesu gojenia oraz indywidualnych predyspozycji ciała do rekonstrukcji w przypadku zranienia.

Jak blizna wpływa na ciało?

Znaczenie blizn w naszym ciele okazuje się ogromne. Za każdym razem, gdy blizna powstaje, dochodzi do uruchomienia szeregu mechanizmów obronnych, po to by organizm mógł normalnie funkcjonować. Taki proces nazywamy kompensacją. Warto pamiętać, że ciało dążąc do homeostazy, będzie chciało czasem znaleźć sobie drogę na skróty i tak dochodzi do negatywnych kompensacji powstających w efekcie tworzenia się blizn. Aby temu zapobiec, należy odpowiednio szybko zgłosić do fizjoterapeuty celem konsultacji, terapii i nauczenia się samodzielnej pracy z blizną.

Na czym polega terapia blizn?

W terapii blizn stosowanych jest wiele metod oraz narzędzi do opracowania tkanek. Jednym z wykorzystywanych narzędzi są piny, czyli mosiężne, ostro zakończone gwoździe. Praca nimi polega na stymulacji określonego obszaru bądź punktu na ciele pacjenta w celu bodźcowania układu nerwowego. Efekt, jaki chcemy uzyskać to przekrwienie oraz normalizację układu nerwowego. Dodatkowo za pomocą pinów łatwo można określić zaburzenia czucia w obrębie blizny przed podjęciem terapii, a następnie sprawdzić, czy czucie wokół blizny poprzez bodźcowanie jej, poprawiło się. Dzięki solidnej stymulacji blizny, a także jej okolicy poprzez pinoterapię jesteśmy w stanie skutecznie wpłynąć na jej regenerację i odżywienie.

Od kiedy można pracować z blizną?

Pracę z blizną zaczynamy po całkowitym wygojeniu tkanek miękkich, czyli po ok. 3-4 tygodniach. Na początek terapią obejmuje się tkanki wokół blizny, po kolejnych 2-3 tygodniach możemy zacząć pracę bezpośrednio z blizną.

Chcesz skonsultować się z fizjoterapeutą w sprawie swojej blizny?
Umów się do mgr Doroty Kubickiej – specjalistki z tym temacie.