Wdowi garb

Wdowi garb

WDOWI GARB

Wystający kręg szyjny, bolesny kark, bóle głowy i mrowienia w kończynach górnych. Dodatkowo nie estetycznie wyglądająca szyja, wysunięta głowa do przodu i garbienie się. Te wszystkie cechy to najpopularniejsze określenia osób, które zauważają u siebie wdowi garb. Ty też to widzisz? Przeczytaj do końca.

Czym jest wdowi garb?

Schorzenie objawiające się narastającym garbem w okolicy przejścia szyjno-piersiowego. Deformacja ta zwana inaczej garbem szyjnym, bawolim, tłuszczowym, składa się z tkanki tłuszczowej. Przyczyny powstawania wdowiego garbu to:

  • Nieprawidłowa postawa ciała, nadmierne garbienie się,
  • Zbyt długie spędzanie czasu przy komputerze lub telefonie, 
  • Zaburzenia pracy mięśni posturalnych,
  • Przeżyte traumy, czynniki emocjonalne,
  • Czynniki genetyczne, hormonalne
  • Brak aktywności fizycznej.

Jest to zarówno defekt estetyczny, jak i zdrowotny, ponieważ wdowi garb może inicjować bóle głowy, karku, zawroty głowy, drętwienie, mrowienie w kończynach górnych, zaburzenia i dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych.

Do powstawania wdowiego garbu może się przyczyniać:

  • przyjmowanie leków przeciwwirusowych
  • Sterydy
  • Nadmiar kortyzolu
  • Zespół Cudhinga

Skąd bierze się garb szyjny?

 Oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest, że nieprawidłowa postawa, nawyki, brak aktywność, garbienie się i zaburzenia funkcji mięśni posturalnych są przyczyną powstawania garbu balowego. Natomiast istnieje kilka czynników, które z pewnością Cię zaskoczą.

WDOWI garb

Przyczyny tego zjawiska nie są jednak tak oczywiste, jak Ci się może wydawać.

  1. Określenie wdowi garb za czasów wojennych przypisywano kobietom, które straciły swoich partnerów i w związku z przeżytą traumą pojawiała się zmiana charakterystyczna przygarbiona, żałobna postawa ciała. Pochylona postawa ciała może mieć związek z emocjami, typem charakterologicznym danej osoby, wstydem, lękiem lub najprościej mówiąc wysokim poziomem stresu chowanym w ciele.  Dlatego leczenie bawolego garbu wcale nie musi ograniczać się tylko do działań fizjoterapeutycznych. Czasem potrzebne jest wsparcie psychologa.

    Wdowi garb- żałoba

  2. Wdowi garb ma swoje podłoże w zaburzeniach tarczycy. Zaburzenia hormonalne związane z niedoczynnością tarczycy mogą mieć wpływ na strukturę i funkcję mięśni oraz kości co prowadzi do deformacji kręgosłupa.  Przyczyną wdowiego garbu może być zaburzenie poziomu np. kortyzolu we krwi. Jeśli osoba z wdowim garbem podejrzewa, że to właśnie hormony mogą być przyczyną „narośli” u podstawy szyi, powinna udać się do endokrynologa.Wdowi garb a tarczyca
  3. Na powstawanie wdowiego garbu wpływ mogą mieć przyjmowane leki. Poprzez wpływ na gospodarka hormonalną sprawiają, że depozyty tkanki tłuszczowej zbierają się w obrębie karku.

    Leki w adowi garb

 

Czy to wdowi garb?

 

Warto pamiętać, że zupełnie fizjologicznym jest fakt, że ostatni kręg szyjny jest tym najbardziej wyczuwalnym pod palcem, jak i widocznym fragmentem kręgosłupa szyjnego. Nie musi to od razu oznaczać, że masz wdowi garb. To schorzenie najczęściej tworzy się latami pod wpływem kumulujących się czynników sprawczych. Jeśli dziś zaczniesz działać problem, może być zupełnie niezauważalny.

Predyspozycje do powstawania wdowiego garbu będą miały osoby wykonujące jednostajną pracę np. praca biurowa, fryzjerzy, kosmetyczki, stomatolodzy.

 

Czy wdowi garb boli?

Wdowi garb to schorzenie, które nie musi wywoływać bólu. Jest to związane z tym, że sama postawa ciała ma niską korelację z nieprzyjemnymi odczuciami. Natomiast współistnienie nieprawidłowych nawyków dnia codziennego, takich jak brak aktywności fizycznej i np. długotrwałe siedzenie przed komputerem może współtworzyć objawy takie jak:

  • Bóle głowy, szyi, barków,
  • Drętwienie rąk,
  • Szumy uszne,
  • Sztywność karku, spięte mięśnie
  • Trudności z oddychaniem

Najczęściej jednak główną motywacją do podjęcia działań jest aspekt estetyczny i strach przed narastającym problemem w przyszłości.

 

Czy da się pozbyć wdowiego garbu?

Czy można się pozbyć wdowiego garba?  

Jeśli zaczniesz działać już dziś i weźmiesz pod uwagę wszystkie czynniki predysponujące, istnieje duża szansa, że pozbędziemy się Twojego problemu. Pierwszym Twoim wyborem powinien być fizjoterapeuta. Na pierwszej wizycie zapoznamy się z Twoją historią i rozpoczniemy indywidualny plan działania.

Na czym polega rehabilitacja wdowiego garbu?

Zadaniem fizjoterapeuty jest zrównoważenie powstałego zaburzenia balansu mięśniowego oraz odpowiednie pokierowanie procesem wzmacniania osłabionymi partiami mięśniowymi. Istniejąca nierównowaga napięciowa może wpływać na powstawanie ognisk zapalnych, odkładanie się tkanki tłuszczowej oraz inicjację bólu w okolicy szyjno-piersiowej. Charakterystyczny typ postawy osoby z predyspozycjami do wdowiego garbu może przyczyniać się również trudności z oddychaniem. Bardzo istotnym czynnikiem leczniczym może okazać się odpowiednia dieta przeciwzapalna oraz zrzucenie nadmiernej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo poprawi stan gospodarki hormonalnej.

Czy można pozbyć się garbu operacyjnie?

Chodź chirurgia, oferuje zabiegi operacyjne, to nie jest to skuteczny sposób a trwałe pozbycie się problemu. Efekt operacji będzie jedynie estetyczny. Do zmiany powstałych napięć mięśniowo-powięziowych, deformacji stawowych, zmian nawyków potrzebna jest kompleksowa fizjoterapia.

 

 

Ćwiczenia na wdowi garb.

 

W przypadku wdowiego garbu ćwiczenia polegają na:

  • zwiększeniu ruchomości w obrębie szyi i odcinka piersiowego,

  • poprawie siły osłabionych mięśni, a także wyrównaniu dysbalansu mięśniowego,

  • zmobilizowaniu klatki piersiowej wraz z rozciąganiem mięśni piersiowych ze względu na zamkniętą postawę ciała,

  • poprawie pracy przepony,

  • zwiększeniu siły mięśniowej obręczy barkowej i kończyn górnych.

Dobór ćwiczeń zależy oczywiście od przyczyn powstania wybrzuszenia tkanki tłuszczowej na przejściu szyjno-piersiowym, a także od indywidualnych problemów strukturalnych i funkcjonalnych pacjenta.

Jeśli chcesz poznać przykładowe ćwiczenia na wdowi garb, obserwuj mój profil na IG – Fizjomila. Pamiętaj jednak, że każdy z nas jest inny i nie ma jednego idealnego zestawu, który pomoże każdemu. Jeśli zależy Ci na długotrwałych rezultatach musisz pojawić się na wizycie. Zapisać możesz się przez stronę umów się.

 

Co  zrobić jeśli masz wdowi garb? – Podsumowanie.

Jeśli podejrzewasz u siebie wdowi garb

  • rozpocznij regularną fizjoterapię i trening medyczny,
  • zrób badania hormonalne,
  • zmień styl życia (dieta, aktywność fizyczna),
  • zadbaj o swój stan emocjonalny,
  • zwróć uwagę na swoją postawę podczas korzystania z telefonu czy komputera.
 

Dziękuję za Twój poświęcony czas. Jeśli pojawiły się jakieś pytania zapraszam do umieszczenia ich w komentarzu. 

Pozdrawiam 

mgr Milena Olejnik 

#wdowigarb #bawoligarb #bólszyi #bolesnykark #spiętaszyja #sztywnykark #rehabilitacja #fizjoterapia #terapiamanualna #wrocław

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *