gARBIENIE SIĘ

Jak przestać się garbić?

Garbienie się 

Dlaczego się garbię?

Patrzysz na siebie w lustrze i nie rozumiesz, dlaczego Twoja postawa nie wygląda najlepiej? Masz zgarbione plecy, wysuniętą głowę w przód, odstającą łopatkę i barki wysunięte do przodu? Ciągłe prostowanie się powoduje tylko dyskomfort w plecach i nie masz już pomysłu jak przestać się garbić? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

 

Czym jest garb?

W fachowym nazewnictwie mówimy raczej o zwiększonej kifozie piersiowej lub plecach okrągłych.

Tłumacząc dokładniej, odcinek piersiowy kręgosłupa jest nadmiernie wychylony do tyłu. Taka wada postawy wiąże się z:

  1. wysunięciem głowy w przód,
  2. wysunięciem barków w przód,
  3. zapadniętą klatką piersiową,
  4. odstającymi łopatkami.

 

Nie zawsze wszystkie te wady występują jednocześnie. Garbieniem się jest niezwykle powszechnym problem. Ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i postawę ciała, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, jak przestać się garbić?.

 

Dlaczego się garbimy?

Przyczyn garbienia się jest bardzo dużo. Garbienie wynika z budowania nieprawidłowego nawyku latami dlatego warto zapoznać się z każdym aspektem.

1.Aspekt psychospołeczny

Może być skutkiem długotrwałego stresu lub przyjmowania pozycji obronnej już we wczesnych latach dzieciństwa. Mówiąc, o aspektach psychosomatycznych garbienia, warto wiedzieć, że jest to pewnego rodzaju odpowiedź ciała na nasz stan ducha. Bardzo często pacjenci szukający pomocy w sprawie zgarbionych pleców to osoby skryte w sobie, skromne, niepewne siebie, mało asertywne. Postawa ciała może być też efektem trudności w dzieciństwie, przeżytych traum itp. Każdorazowo, kiedy podejrzewamy korelację stanu psychicznego z postawą, należy zasięgnąć porady psychologa lub psychoterapeuty.

2. Aspekt mięśniowy

Garbienie się może wynikać z nawyków, jakie wymusza na nas codzienność. Praca przy biurku, przeglądanie telefonu, czytanie książek-wszystkie te czynniki sprzyjają pozycji pochylonej. Brak aktywności fizycznej, słaby gorset mięśniowy, nieergonomiczne stanowisko pracy, powtarzające się przeciążenia i urazy z przeszłości to kolejne czynniki sprzyjające utrwalaniu wady postawy. W takim przypadku terapia polega głównie na równoważeniu dysbalansu mięśniowego poprzez terapię manualną i indywidualnie dopasowane ćwiczenia.

3. Aspekt wisceralny

Jedną z mniej oczywistych przyczyn garbienia się mogą być wszelkie problemy narządów wewnętrznych. Dla przykładu podam tutaj problemy jelitowe, zgaga, refluks. Każdy, kto boryka się z tym tematem, pewnie zgodzi się ze mną, że przyjmujemy wtedy pozycję skuloną. Czasem trwa to miesiącami i latami. Układ mięśniowy dostosuje się do takiej sytuacji i utrwali wadę. Odwracając sytuację, garbienie się, może doprowadzić do osłabienia ukrwienia narządów wewnętrznych. Bóle brzucha, problemy trawienne będą niestety konsekwencją wady postawy, a nie przyczyną.

 

Garbienie się skutki.

Skutkami zgarbionej pozycji mogą być:

– ograniczenie ruchomości przepony, zaburzony tor oddechowy, kłucia w klatce piersiowej, duszności,

– powracające bóle w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa,

– kłucia i bóle w okolicy międzyłopatkowej,

– problemy ze stawem barkowym,

– promieniowanie wzdłuż rąk,

– utrwalone wady postawy i zmiany zwyrodnieniowe,

– problemy psychospołeczne, brak akceptacji siebie.

Garbienie-jaki lekarz?

Jeśli zauważasz, że się garbisz i powoduje to u Ciebie ból lub dyskomfort wizualny wybierz się do fizjoterapeuty. To właśnie MY-fizjoterapeuci jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Zazwyczaj garbienie się nie wymaga dodatkowych badań obrazowych ani zwolnienia lekarskiego. Stąd też wizyta u ortopedy nie jest tutaj konieczna. Jeśli podczas konsultacji fizjoterapeutycznej okaże się, że Twój przypadek jest inny, to z pewnością odeślę Cię do lekarza w celu dokładniejszej diagnostyki.

 

Jak przestać się garbić?

Ile razy słyszeliście od mamy czy taty „NIE GARB SIĘ”? Czy to działało? Nie sądzę.. Dlaczego? Bo jak już możecie wywnioskować z całego artykułu, jest to odpowiedź mięśniowa na szereg zmian, które nas dotyczą. Praca z pacjentem, który chce przestać się garbić, jest wieloetapowa, ponieważ istotne jest zadbanie o kilka elementów. Począwszy od terapii manualnej i ćwiczeń korekcyjnych, przechodząc przez aspekty psychologiczne, kończymy na siłowni z trenerem medycznym. Tylko połączenie wszystkich elementów, może przynieść trwałe rezultaty. Każdy kolejny krok będzie wzmocnieniem poprzedniego. Jeśli na odpowiednim etapie uświadomisz sobie, że Twoje ciało wyraża Twój stan ducha i zaczniesz to zmieniać, to zobaczysz ogromną różnicę. Czas spędzony z trenerem na siłowni doda Ci pewności siebie i pozwoli pewnym krokiem stanąć przed lustrem i z dumą pochwalisz się sylwetką przed znajomymi.

 

Nie garb się

Co musisz zrobić?

  1. Przyjdź na wizytę fizjoterapeutyczną,
  2. Daj się zbadać, poznać i rozszyfrować Twoje przyczyny garbienia się,
  3. Zastosuj się do wskazówek, które Ci dam,
  4. Zmień nawyki codziennie,
  5. Wytrwaj w postanowieniach,
  6. Chwal się swoimi efektami!

 

Chcesz się wyprostować i przestać się garbić. Umów się na wizytę i śledź mój profil na IG, ponieważ niedługo pokażę Wam 3 skuteczne ćwiczenia dla pleców zgarbionych.

Pozdrawiam

Fizjoterapia Milena Olejnik

www.fizjomila.pl

#garbięsię #niegarbsię #jaksięniegarbić #garbieniesię #poradyfizjoterapeutyczne #fizjomila #wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *