Ból kręgosłupa a stres

Bol kręgosłupa a stres

Ból kręgosłupa a stres

Ból kręgosłupa a stres

Spotykam się w gabinecie z dwoma grupami ludzi. Jedni na pytanie o stres reagują z grymasem na twarzy w stylu „o co jej chodzi?”. Druga grupa to taka, której nie zdążę nawet zapytać o poziom stresu, a już wiem, że jest bardzo wysoki. Dlaczego tak jest? Przeczytajcie najnowszy wpis.

Czy stres może powodować ból kręgosłupa?

Naukowcy nie mają wątpliwości, że stan psychiki przekłada się na naszą sylwetkę i narząd ruchu, a napięcia emocjonalne i przewlekły stres skutkują bólem kręgosłupa. Z drugiej strony przewlekły ból pleców potęguje problemy psychiczne, a nawet powoduje fizyczne zmiany w mózgu.

Dlaczego boli kręgosłup od stresu? 

Przypomnijcie sobie egzamin na prawo jazdy lub maturę. Jak się wtedy czuliście?
🔵Nieprzespana noc?
🔵Potliwość?
🔵Bóle brzucha, nudności?
🔵Brak apetytu lub zajadanie słodkościami?
🔵Czasem nawet paraliż i efekt mgły mózgowej.
 
Teraz pomyśl, że codziennie zmagasz się z takim stresorem. Pewnie jest on mniejszy, ale za to trwały. Krótkotrwały stres będzie motywatorem. Da Ci kopa i pozwoli osiągnąć zaplanowany cel. Chroniczny stres będzie Cię powoli niszczył. Będzie sprawiał, że Twoje ciało wejdzie w reakcje obronne.
 
🔵Co zrobi układ mięśniowy? Usztywni się.
🔵Co zrobią jelita? Zaczną traktować pożywienie jako potencjalne zagrożenie. Objawić się to może np. biegunkami, zaparciami lub bólami brzucha.
🔵Co zrobi układ nerwowy? Będzie ciągle w reakcji walki i ucieczki. Nie pozwoli Ci się wyciszyć i wyspać.

Gdzie kumuluje się stres w ciele?

Taki bodziec trwający miesiącami lub latami doprowadzić Cię może do ruiny.
To czy zaczniesz to odczuwać w karku, barku czy w okolicy lędźwiowej zaleźeć będzie zapewne od Twojego najsłabszego punktu. Z mojej praktyki wynika jednak, że najczęstsze dolegliwości pojawiają się w kręgosłupie szyjnym.
 

Co jeszcze może boleć od stresu?

Stres jest odpowiedzialny za bóle głowy o niewyjaśnionym pochodzeniu, rozstrój żołądka, biegunkę, zaparcia, nudności. Niekiedy pojawia się bezsenność lub sen niedający odpoczynku. Nerwowość, drżenie, zimne lub spocone dłonie i stopy — to również objawy stresu.
 
 
Jeśli czujesz, że pisałam właśnie o Tobie to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jesteś właśnie tą osobą, której z ogromną przyjemnością pomogę. Zadbam o Twoje dobre samopoczucie pod każdym względem.
 
 
🔵 Nie czekaj ➡ daj sobie pomóc.🔵
 
Pozdrawiam
Mgr Milena Olejnik
663 415 638

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *