Zespół czepca ścięgnisto-mięśniowego

Zespół czepca ścięgnisto-mięśniowego

ZESPÓŁ CZEPCA ŚCIĘGNISTO-MIĘŚNIOWEGO

W opisach lekarskich często znaleźć można rozpoznanie Międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD 10 M.75.10 – Zespół czepca ścięgnisto-mięśniowego. Hasło to brzmi przerażająco, ale wcale nie musi oznaczać nic strasznego.

Chcesz dowiedzieć się, co to jest zespół czepca ścięgnisto-mięśniowego? Jakie są objawy? Jak leczyć uraz braku? Kto leczy zespół czepca ścięgnisto-mięśniowego?

Co to jest zespół czepca ścięgnisto-mięśniowego?

Samo określenie jest stosowane raczej tylko w dokumentacji medycznej i nie wiele mówi o tym co faktycznie jest uszkodzone. Czepcem ścięgnistym określany jest w tym przypadku kompleks mięśni oraz ścięgien odpowiadających za ruch stawu ramiennego. Mięśniem, który najczęściej ulega przeciążeniu w obrębie barku jest mięsień nadgrzebieniowy. Schorzenie to można sformułować zamiennie jako zespół mięśnia nadgrzebieniowego lub tendinopatia (zapalenie) ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. Natomiast, żeby poznać dokładną diagnozę, która tkanka i dlaczego jest odpowiedzialna za ból, należy wykonać dokładne badanie fizjoterapeutyczne, które w moim gabinecie we Wrocławiu wykonujemy na pierwszym spotkaniu.  

Fizjoterapeuci często określają czepcem ścięgnistym powięź otaczającą czaszkę. Jeśli chcesz przeczytać o rozluźnianiu czepca ścięgnistego w odniesieniu do czaszki – KONIECZNIE KLINIJ  W PONIŻSZY ARTYKUŁ. 

Czepiec ścięgnisty 

mgr Milena Olejnik – rozluźnianie czepca ścięgnistego czaszki

Jak się objawia zespół czepca ścięgnisto-mięśniowego?

Głównym objawem tego schorzenia jest ból podczas poruszania barkiem, ograniczenie ruchomości. Często pacjenci zgłaszają także ból podczas kompresji stawu, czyli np. przy leżeniu na nim. Charakterystycznym objawem będzie również strzelania, trzeszczenia i inne niepojawiające się do tej pory dźwięki w stawie. W badaniu manualnym fizjoterapeuta zauważyć może obrzęk.

Jakie mogą być przyczyny zapalenia ścięgna?

Patogeneza tego schorzenia nie jest do końca poznana. Tak jak już wcześniej pisałam określenie „zespół czepca ścięgnisto-mięśniowego” nie wiele wyjaśnia jeśli chodzi o dokładną przyczynę problemu. Stąd też ciężko wyróżnić jeden powód

Uraz ten może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą:

Bardzo często kilka czynników występuje jednocześnie, stąd też w leczeniu bardzo ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta, które zapewniam w swoim gabinecie.

Uszkodzenia ścięgna mogą mieć różne nasilenie. Zdarzają się łagodnie przeciążenie bardzo dobrze reagujące na fizjoterapię. Natomiast często dochodzi do bardzo poważnego uszkodzenia np. zerwania, które najczęściej kwalifikowane jest do leczenia operacyjnego.

Jak zdiagnozować ten problem?

Diagnozę fizjoterapeutyczną przeprowadza się na podstawie wywiadu, badania funkcjonalnego oraz palpacji czyli dotyku. Podczas rozmowy niezwykle istotne będą czynniki nasilające ból, charakter objawów, czas trwania, czynnik sprawczy. W badaniu funkcjonalnym oceniamy postawę ciała, zakresy ruchu, napięcie mięśni, siłę mięśni, czynności aktywizujące znajomy ból. Jeśli diagnostyka fizjoterapeutyczna nie będzie wystarczająca, poproszę Cię o konsultację ortopedyczną oraz wykonanie dodatkowych badań obrazowych – najczęściej MRI- rezonans magnetyczny stawu ramiennego.

Chcesz dowiedzieć się jak wygląda pierwsza wizyta? KLIKNIJ 

Kto leczy zespół czepca ścięgnisto-mięśniowego?

Leczeniem schorzeń narządu ruchu zazwyczaj zajmuje się kilku specjalistów najlepiej ściśle ze sobą współpracujących. Lekarz (czasem chirurg ortopeda) → fizjoterapeuta → trener medyczny. 

Jak wygląda leczenie bolesnego barku?

Leczenie zespołów bólowych stawów barkowych zawsze opera się o wynik badania fizjoterapeutycznego i polega na indywidualnym dobraniu planu leczenia. Postępowanie terapeutyczne ma na celu terapię bólu oraz przywrócenie właściwej funkcji ścięgna. Leczenie obejmuje stosowanie terapii manualnej mającej na celu rozluźnienie powstałych nieprawidłowości, uwolnienie istniejących restrykcji tkankowych lub stawowych. Często konieczne jest wdrożenie progresywnego treningu oraz edukacja w zakresie profilaktyki i ergonomii. Leczenie zespołu czepca ścięgnisto-mięśniowego często wspierane jest fizykoterapią i kinesiotapingiem. Tylko w najtrudniejszych przypadkach konieczna jest najpierw chirurgia, by potem rozpocząć intensywną rehabilitację pooperacyjną.

Jak zapobiegać urazom stawu ramiennego?

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazu, musisz najpierw poznać patomechanizm jego powstania. A w tym pomogę Ci ja :).

Jeśli już znamy czynniki stresujące tkankę, staramy się im przeciwdziałać.

Warto zastosować się do tych kilku uniwersalnych wskazówek::

  • nie ignoruj małych objawów
  • unikać powtarzalnych ruchów oraz dużych obciążeń
  • pamiętać o rozgrzewce przed treningiem oraz rozciąganiu po treningu
  • dbać o regenerację i odpowiednią dietę
  • pamiętaj o wizytach u fizjoterapeuty, jeśli czujesz, że pojawiają się przeciążenia,

Jeśli zmagasz się z bólem barku, nie czekaj. Umów się na wizytę by jak najszybciej odzyskać utracone funkcje i móc wrócić do aktywności fizycznej.

Pozdrawiam

Fizjoterapia Milena Olejnik

www.fizjomila.pl

#tendinopatia #zespółczepcaścięgnistomięśniowego #nadgrzebieniowy #ścięgno #stożekrotatorów # urazbarku #stawramienny #bólbarku #fizjoterapia #terapiamanualna #fizjomila #wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *