Czy wolno się schylać?
Ile razy słyszałeś, że nie wolno się schylać ze zgiętymi plecami? Daje sobie palca uciąć (a dłonie to zdecydowanie ważna część mojego życia), że wielokrotnie.
Dziś z pełną świadomością możesz zapomnieć o tej „zasadzie”.
Zapamiętaj, że zgięcie nie niszczy krążków międzykręgowych.
Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak nas skonstruowano, że mamy zdecydowanie więcej ruchu zgięcia w kręgosłupie niż wyprostu? Nasz stwórca musiał poświęcić strasznie dużo czasu aby kręgosłup mógł się schylać. Jeśli miałoby nam to szkodzić to oznaczałoby, że działał na naszą niekorzyść…
Czy schylanie się jest zdrowe?
Krążki międzykręgowe odżywiają się dzięki zmianom ciśnień. Ten proces zachodzi podczas ruchu, szczególnie zgięcia. Dlatego ten ruchu jest nam niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa. Jeśli pacjent nie będzie robił tego ruchu to zwiększa się prawdopodobieństw urazu, ponieważ krążek nie będzie odżywiony.
Czy wolno się schylać ze zgiętymi plecami?
Ogólnie rzecz biorąc tak.
ALE
Istnieje jeden wyjątek od reguły.
Jeśli doznałeś ostrego urazu odcinka lędźwiowego i odczuwasz duży ból przy zgięciu kręgosłupa to zdecydowanie najpierw idź do fizjoterapeuty. Niech fizjoterapeuta pomoże Ci odbudować utracone funkcje, a potem wróć proszę do życia codziennego i ciesz się możliwościami, które daje nam natura.
DODAM JESZCZE, ŻE W POŚCIE OPISUJĘ SCHYLANIE SIĘ, CO NIE JEST JEDNOZNACZNE Z DŹWIGANIEM. Tutaj obowiązują jednak pewne zasady, których warto przestrzegać.
Jeśli czujesz, ból podczas swobodnego schylania się to nie prowokuj dolegliwości. Potrzebujesz rehabilitacji i ja mogę Ci pomóc.
#schylanie #kręgosłup #mity #fizjoterapia #zdrowenawyki #fizjomila #ciekawostki #wrocław
Pozdrawiam serdecznie
Fizjoterapia Milena Olejnik
663-415-638