SEN jest lekiem

SEN jest lekiem

Sen jest lekiem

SEN JEST NIEZMIENNĄ PODSTAWĄ FUNKCJONOWANIA ORGANIZMU

  • Wszystko się zmieniło.
  • Forma pracy się zmieniła.
  • Odżywianie się zmieniło.
  • Klimat się zmienił.
  • Potrzeby się zmieniły.

A potrzeba snu nie zmienia się od 2 tysięcy lat.

Skoro tak jest to pomyśl jak niezmiernie ważna jest to czynność.

W swojej praktyce zawsze pytam o jakość snu, problemy z zasypianiem, wybudzaniem nocnym. Dopytuje jak czujesz się rano i czy Twoje dolegliwości się nasilają w nocy i nad ranem. Dla mnie jest to bardzo ważny wyznacznik Twojego ogólnego potencjału zdrowia. Jeśli tutaj napotykamy na trudności to mamy wyraźny znak, że Twoje ciało woła o pomoc.

Może Ci się wydawać, że śpiąc nic nie robisz, ale jest wprost przeciwnie.

GŁĘBOKI SEN TO POTĘŻNE NARZĘDZIE PRZECIWBÓLOWE I REGENERACYJNE.

W czasie, kiedy śpisz, twój układ immunologiczny uwalnia cytokiny, rodzaj małych protein. Jeśli jesteś chory, lub masz jakiś uraz, cytokiny pomagają ci zwalczać zapalenie, infekcje czy urazy. Bez spania, twój organizm nie dałby rady funkcjonować tak dobrze.

Śpimy, żeby nasz organizm mógł funkcjonować.  Nasz mózg “odświeża się” po całym dniu pracy, oczyszczając ze złogów i toksyn. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy borykamy się z przebodźcowaniem i nadmiarem płynących ze wszystkich stron informacji. Sen pozwala także na regulację trawienia czy syntezę neuroprzekaźników (np. dopaminy czy serotoniny).

Sen jest najważniejszym czynnikiem pro – zdrowotnym, umożliwiającym nam zachowanie równowagi psychicznej i fizycznej.

NIE DAJ SOBIE WMÓWIĆ TYCH 3 RZECZY.

SEN
Fizjomila
  1. SEN JEST DLA SŁABYCH.

    SEN JEst dla słąbych
    Fizjomila

Jest wręcz przeciwnie, jeśli nie będziesz. Sen jest ultra ważny dla wszystkich organizmów żywych. Gdy szczury poddano deprywacji snu zaobserwowane ich stopniowe słabnięcie co w konsekwencji doprowadziło do ich śmierci. Na ludziach nikt nie zdecyduje się przeprowadzić takich badań. Natomiast jako medycy zainteresowani holistycznym podejściem do zdrowia naszych podopiecznych widzimy tę zależność. Im pacjenc gorzej śpi tym gorsza jego kondycja zdrowotna.

  1. W WEEKEND ODEŚPIĘ

    odsypianie
    Fizjomila

W tym przypadku naukowcy są jednomyślni. Weekendowe nadrabianie snu przynosi więcej szkód niż korzyści. Badacze wywnioskowali, że przy trwającym dłużej niedosypianiu w tygodniu i nadrabianiu tego w weekend, dochodzi  do znacznego osłabienia organizmu, większej podatności na infekcje i przeziębienia oraz podniesienia poziomu stresu u badanych. Co ważne, odsypianie w weekend powoduje zaburzenia rytmu dobowego, co wiąże się z trudnościami z zasypianiem. Dlatego tak istotne jest zachowanie stałego rytmu snu i czuwania podczas całego tygodnia. Jeśli przez 5 dni wstajesz o godzinie 7 rano, to w weekend też powinieneś nastawić budzik na tę godzinę. Choć brzmi przygnębiająco, to właśnie tak – z punktu widzenia zdrowia – rekomendują naukowcy.

  1. BOLI KRĘGOSŁUP OD ZŁEGO MATERACA

    Zły materac
    FIzjomila

Zarówno materac jak pozycja do spania nie są w stanie wygenerować Ci przewlekłego bólu kręgosłupa. Zdarza się, że zaśniesz z wyczerpania w wyjątkowo niekorzystnej pozycji i obudzisz się z bólem. Wielokrotnie podczas wyjazdów śpisz nie w swoim łóżku i to generuje napięcia następnego dnia. Natomiast materac nie doprowadza do sytuacji, w których codziennie budzisz się z bólu lub wstajesz zgięty w pół. Jeśli tak jest to czym prędzej udaj się do fizjoterapeuty i zbadaj faktyczną przyczynę problemu.

Jak poprawić jakość snu?

Dziś mam dla Ciebie kilka wskazówek jak lepiej się wysypiać.

  1. Uspokajaj oddech przed snem

Unikaj niepotrzebnej hiperwentylacji, która pobudza układ autonomiczny do reakcji stresowych. Uspokajaj oddech kiedy tylko możesz. Przed snem dobrze jest zrobić kilka spokojnych oddechów. To wprowadzi w stan wyciszenia Autonimiczny Układ Nerwowy (AUN). Możesz skorzystać z gotowych zestawów ćwiczeń oddechowych lub zwyczajnie usiąść na łóżku skupić się na sobie i dotlenić ciało.

  1. Zadbaj o idealne warunki w sypialni.

Temperatura w sypialni powinna być niższa niż w całym domu. Pamiętaj też o przewietrzeniu pokoju przed snem.

Postaraj się by było w niej tak ciemno i cicho jak to tylko możliwe.

Wyeliminuj wszelkie źródła światła takie jak: diody i światełka przy urządzeniach elektrycznych.

  1. Przygotuj się do snu.

Przed snem unikaj stymulantów współczulnego układu nerwowego, który odpowiada ze reakcje “walcz-uciekaj”. Pobudzenie tych reakcji może zaburzyć cykl snu. Takimi stymulatorami może być ciężki trening wykonany zbyt późno, obfity posiłek, spożywanie alkoholu, kofeiny i nikotyny przed snem. Tak Mój drogi odbiorco alkohol wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem na problemy ze snem. O ile najprawdopodobniej zaśniesz szybciej to już jakość tego snu będzie niestety dużo gorsza.

Warto również ograniczyć korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło tj. telefon, komputer TV. Zdecydowanie nie rekomendujemy telefonów i TV w sypialni.

Sypialnia ma swoją zasadę 3xS

Sypialnia = SEN + SEKS

  1. Nie zamartwiaj się przed snem.

Złe, stresujące myśli mogą zapętlać się w naszym umyśle, nie pozwalając zasnąć. Wprowadź do swojego rytuału dzienniczek w którym najpierw spiszesz w dzienniczku wszystkie natarczywe myśli a następnie zapiszesz wszystko to co Cię dzisiaj dobrego spotkało. Z taką myślą idź spać i rano wstaniesz z pozytywnym nastawieniem. Lepszy poranek spowoduje poprawę samopoczucia w ciągu dnia a co za tym idzie lepiej zakończysz kolejny dzień. Kieruj się zasadą Im lepszy początek dnia tym lepszy jego koniec.

  1. Nie staraj się zasnąć za wszelką cenę.

Bezsenność to niestety bardzo częsty problem. Wielokrotnie słyszę, że pacjenci

leżą w łóżku godzinami zanim zasną. Warto wiedzieć co w takiej sytuacji zrobić. Zasypianie na siłę nie działa. Jeśli nie możesz zasnąć lepszym rozwiązaniem będzie wstanie z łóżka, poczytanie książki lub spokojna intuicyjna medytacja.

  1. Określ swoją idealną długość snu.

Nie każdy musi spać 8h. Każdy ma swoją indywidualną potrzebę długości snu. Musisz tylko ją poznać i pilnować by zawsze spać odpowiednią ilość godzin. Nie dłużej i nie krócej.

Stałe godziny snu pozwalają wyregulować Twój rytm dobowy. Określ swoją stałą godzinę budzenia się i bezwzględnie jej przestrzegaj. Nie chodź do łożka nim nie poczujesz zmęczenia.

.

Jeśli mimo to problemy ze snem utrzymują się od dłuższego czasu. Twój organizm nie jest w stanie spokojnie wejść w fazę wyciszenia AUN i zasnąć, lub wybudzasz się w nocy, potrzebujesz pomocy specjalistów. Na tym etapie jeszcze nie wiemy co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Natomiast z perspektywy fizjoterapeuty istotnym będzie to by w leczeniu Twoich dolegliwości mogły pomagać nam naturalne mechanizmy regeneracyjne takie jakim jest sen. Jeśli odczuwasz jakieś bóle, które utrudniają Ci zasypianie, wybudzają lub powodują, że rano wstajesz zmęczony. Przyjdź do mnie na wizytę. Zbadam Cię, porozmawiamy, zadbam o Ciało i ew. pokieruję do konkretnych specjalistów.

Pozdrawiam

Fizjoterapia Milena Olejnik

www.fizjomila.pl

#zdrowysen #zaburzeniasnu #bólkręgosłupa #bólpleców #topwskazówki #fizjoporady #fizjoterapia #fizjomila #wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *