chirurgia dyskopatia

Mikrodiscektomia – Co warto wiedzieć o operacji dyskopatii

Mikrodiscektomia – nowoczesna metoda leczenia dyskopatii

Powrót od neurochirurga z zaleceniem mikrodiscektomii może budzić wiele pytań.

  • Czym charakteryzuje się ten zabieg?
  • Jak przebiega rekonwalescencja?
  • Jak wygląda rehabilitacja po operacji dyskopatii?

Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o procedurze, wskazaniach oraz procesie powrotu do zdrowia.

Wskazania do operacji dyskopatii

Operacja kręgosłupa z powodu dyskopatii jest ostatecznością. Zanim zaczniesz rozmyślać nad tym tematem, zrób wszystko by do niej nie doszło. 

  1. Rozpocznij fizjoterapię – mogę Ci w tym pomóc, 
  2. Zmień dietę – może znacząco wpłynąć na ból, (DIETA A BÓL KRĘGOSŁUPA)
  3. Zmień codzienne nawyki (ergonomia, siedzenie, brak ruchu, stres, sen – to wszystko też ma znaczenie), 
  4. Zacznij się mądrze ruszać. 

Jeśli te działania nie przynoszą rezultatów przed okres (3-6 miesięcy), a neurochirurg wraz z Twoim fizjoterapeutą widzą konieczność leczenia operacyjnego dyskopatii warto zastanowić się nad mikro chirurgicznym leczeniem krążka międzykręgowego.

Mikrodiscektomia jest zalecana w przypadku:

  • Znacznych, postępujących lub nieustępujących deficytów neurologicznych, takich jak osłabienie siły mięśniowej (opadająca stopa, nietrzymanie moczu) lub zaburzenia czucia.
  • Braku efektów leczenia zachowawczego (co najmniej 6 – 12 tygodni), obejmującego farmakoterapię oraz rehabilitację, w tym terapię manualną i ruchową.
  • Silnego, stałego i przewlekłego bólu promieniującego do kończyn dolnych, wynikającego z ucisku na korzenie nerwowe.

Przebieg zabiegu microdiscektomii

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Operacja polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia skóry (około 2–3 cm), a następnie, przy użyciu specjalistycznych rozwieraczy, uzyskaniu dostępu do kanału kręgowego. Neurochirurg usuwa fragment krążka międzykręgowego powodujący ucisk na struktury nerwowe. W niektórych przypadkach stosuje się implantację stabilizatora międzykolcowego (tzw. fuzja), co pomaga utrzymać optymalną wysokość przestrzeni międzykręgowej i zmniejsza ryzyko nawrotu objawów.

Efekty operacji odbarczenia korzenia nerwowego (microdiscektomia)

Efekt operacji zależy od wielu czynników, w tym od prawidłowej kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Po skutecznym odbarczeniu uciśniętego korzenia nerwowego wielu pacjentów odczuwa natychmiastową ulgę w bólu promieniującym do kończyn dolnych. Nie oznacza to jednak, że pacjent może od razu wrócić do pracy czy aktywności fizycznej – kluczowa jest odpowiednia rehabilitacja.

W przypadku braku powikłań hospitalizacja trwa zazwyczaj 24 godziny. Okres pełnej regeneracji rany wynosi około 4–6 tygodni, podczas których należy unikać nadmiernych obciążeń oraz dbać o prawidłową postawę.

Operacja nie leczy dyskopatii!

Zapamiętaj, że operacja jest ostatecznością.

Pacjent musi być świadomy, że operacja usunęła fragment krążka międzykręgowego, który powodował bóle w kończynach, ale jednocześnie był kiedyś częścią zdrowego krążka międzykręgowego. Usunięcie części jądra miażdżystego nie jest dla organizmu rzeczą naturalną, dlatego bóle kręgosłupa mogą wracać. Co więcej usunięcie przepukliny na jednym poziomie może predysponować sąsiednie segmenty do podobnych deformacji. Jednocześnie obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej powoduje większe obciążenia w obrębie łuków kręgów, a co za tym idzie, przyspiesza procesy zwyrodnieniowe w obrębie stawów międzykręgowych. By uniknąć nawracających przepuklin w przeszłości musisz rozpocząć rehabilitację i zrozumieć, że przepuklina jest efektem nieprawidłowości jakie Twoje ciało napotkało. Odpowiednia fizjoterapia, ruch i dieta będą wstanie przeciwdziałać nawrotom choroby.

Czego unikać po operacji kręgosłupa?

Zalecenia w pierwszych tygodniach po mikrodiscektomii zapobiegają nawrotowej przepuklinie. Ogólne wytyczne obejmują:

  • Utrzymanie prostych pleców przez 4–6 tygodni.
  • Unikanie długiego siedzenia (8–12 tygodni, maksymalnie 30 minut na raz).
  • Bezpieczne wstawanie, siadanie i kładzenie się.
  • Siedzenie w samochodzie pod kątem 45 stopni.
  • Podparcie kręgosłupa lędźwiowego podczas siedzenia.
  • Opcjonalne noszenie gorsetu stabilizującego.
  • Zakaz dźwigania ciężarów powyżej 5–7 kg przez ok. 2 miesiące.
  • Wykonywanie ćwiczeń oddechowych od pierwszych dni po operacji.
  • Stopniowe wprowadzanie delikatnych ruchów pod kontrolą fizjoterapeuty (4–5 tydzień).
  • Unikanie rotacji miednicy względem obręczy barkowej.
  • Nauka prawidłowego kaszlu, kichania i korzystania z toalety bez parcia.
  • Edukacja w zakresie ergonomii.

Uwaga: Zalecenia mogą się różnić w przypadku stabilizacji międzykolcowej (fuzji).

Kiedy rozpocząć rehabilitację po operacji kręgosłupa?

Rehabilitacja po operacji dyskopatii rozpoczyna się już w pierwszych dobach po operacji i obejmuje pionizację, naukę wstawania, chodu, ćwiczenia przeciwzakrzepowe, oddechowe oraz izometryczne. Po wyjściu ze szpitala warto skonsultować się z fizjoterapeutą, najlepiej do 2 tygodni po zabiegu, aby dostosować plan ćwiczeń i rozpocząć terapię tkanek miękkich.

Jak wygląda rehabilitacja po mikrodiscektomii?

Kompleksowa rehabilitacja po mikrodiscektomii jest kluczowa dla długoterminowego efektu leczenia. Jej cele to:

  • Zapobieganie powstawaniu zrostów i minimalizowanie skutków interwencji chirurgicznej.
  • Poprawa zakresu ruchomości kręgosłupa.
  • Przeciwdziałanie lękowi przed ruchem (kinesiofobii).
  • Wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup.
  • Przygotowanie pacjenta do powrotu do pracy i aktywności fizycznej.
  • Edukacja w zakresie ergonomii ruchu.

Szansa nawrotu dyskopatii po operacji.

Nie ma jednoznacznych badań określających ryzyko nawrotu przepukliny, ale przestrzeganie zaleceń pozabiegowych znacząco je zmniejsza. Czynniki zwiększające ryzyko nawrotu to:

  • Palenie papierosów (osłabia ukrwienie i regenerację tkanek).
  • Nadwaga i otyłość (zwiększa obciążenie kręgosłupa).
  • Cukrzyca (osłabia procesy regeneracyjne).
  • Młody wiek (większa aktywność fizyczna i elastyczność tkanek).
  • Intensywna aktywność fizyczna i praca fizyczna.
  • Problemy z innymi segmentami kręgosłupa.
  • Nieprzestrzeganie zaleceń pooperacyjnych.
  • Wcześniejsze operacje na kręgosłupie.

Jakiś czas temu pisałam na swoim blogu historię mojego pacjenta po microdiscektomii, który w strachu przed rehabilitacją żył 9 miesięcy. Po konsultacji odzyskał komfort życia. 

Polecam przeczytać. 

Operacja kręgosłuoa
Milena Olejnik

Fizjoterapeutka po operacji kręgosłupa.

Moje zainteresowanie tym tematem wynika z osobistego doświadczenia – przeszłam mikrodiscektomię L5-S1 w wieku 21 lat. Samodzielnie zaplanowałam i przeprowadziłam swoją rehabilitację, co stało się tematem moich prac licencjackiej i magisterskiej. Dzięki temu mogę skutecznie pomagać innym wracać do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Podsumowanie

Mikrodiscektomia to skuteczna metoda leczenia dyskopatii lędźwiowej. Kluczowe dla sukcesu terapii są prawidłowa kwalifikacja do zabiegu, przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych oraz wdrożenie kompleksowej rehabilitacji.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa we Wrocławiu

Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w okresie rekonwalescencji, zapraszam do mojego gabinetu fizjoterapeutycznego we Wrocławiu. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i terapia manualna pomogą Ci szybciej wrócić do pełnej sprawności.

Zapraszam do kontaktu: 📍 Skwierzyńska 28a/2, Wrocław (Krzyki, okolice Sky Towera) 📞 Telefon: 663 415 638 📧 E-mail: kontakt@fizjomila.pl

Daj sobie pomóc!

Mgr Milena Olejnik
MGR MILENA OLEJNIK

REZERWUJ WIZYTĘ ON-LINE

Masz wątpliwości zadzwoń 663 415 638 lub napisz kontakt@fizjomila.pl

Fardon, D. F., Williams, A. L., Dohring, E. J., Murtagh, F. R., Gabriel Rothman, S. L., & Sze, G. K. (2014). Lumbar disc nomenclature: version 2.0: recommendations of the combined task forces of the North American Spine Society, American Society of Spine Radiology and American Society of Neuroradiology. The Spine Journal, 14(11), 2525–2545.

Postacchini, F. (2011). Lumbar disc herniation: A new equilibrium needed between nonoperative and operative treatment. Spine, 36(13), E867-E875.

Bono, C. M., & Wisneski, R. (2004). Lumbar disc herniations: a review of pathophysiology and management. Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, 12(3), 155-163.

Delamarter, R. B., & McCullough, J. (1998). Microdiscectomy and microsurgical laminotomies. Neurosurgery Clinics of North America, 9(2), 331-345.

Gibson, J. N. A., & Waddell, G. (2007). Surgical interventions for lumbar disc prolapse: updated Cochrane Review. Spine, 32(16), 1735-1747.

Zgłosiłam się do pani Mileny z bólem międzyżebrowym i już po drugiej wizycie ból zniknął całkowicie, a obawiałam się, że z moją skoliozą nie będzie to możliwe. Bardzo podoba mi się to, że pani Milena stara się spojrzeć na problem z szerszej perspektywy, a wizyty przebiegają zawsze w miłej i komfortowej atmosferze. Bardzo polecam terapię u pani Mileny
znanylekarz
Patrycja
Pacjent
Dzięki skutecznej terapii pani Mileny mój kręgosłup lędźwiowy ma się coraz lepiej. Polecam wszystkim osobom, ktore zmagają sie z bólami kręgosłupa z powodu nadmiernego stresu i bardzo obciążającej pracy siedzącej 🙂 Bardzo polecam i na pewno jeszcze nie raz wrócę 🙂
znanylekarz
Zuzanna
pacjent
Bardzo polecam Panią Milenę! Postawiła mnie na nogi już po jednej wizycie, a byłam w stanie, w którym z bólu kręgosłupa nie mogłam już normalnie funkcjonować i żadne leki przeciwbólowe nie działały.... Pani Milena przeprowadza bardzo rzetelny wywiad, a następnie przechodzi do działania, a mogę zapewnić, że świetnie wie, co robi. Patrzy na pacjenta znaczenie szerzej i widzi więcej, niż "tylko" ten bolący fragment. Poza tym jest to sympatyczna i kontaktowa osoba. Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia, polecam spróbować, bo może się okazać, że rozwiązanie Twoich problemów jest bliżej, niż Ci się wydaje ;⁠-⁠).
znanylekarz
Monika
Pacjent

1 komentarz

  1. […] Co warto wiedzieć o operacji dyskopatii […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *