Karmienie piersią a ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa podczas karmienia

Ból kręgosłupa podczas karmienia piersią i butelką

  1. Ból kręgosłupa u mam karmiących – skąd się bierze i jak go unikać?
  2. Dlaczego pozycje podczas karmienia mogą zaszkodzić Twojemu kręgosłupowi?
  3. Zespół górnego otworu klatki piersiowej u mam karmiących – co warto wiedzieć?
  4. Jak karmienie piersią i butelką wpływa na kręgosłup i nadgarstki?
  5. Dlaczego dbanie o zdrowie kręgosłupa jest ważne dla mam karmiących?
  6. Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w czasie karmienia? Odpowiedzi w e-booku

Dlaczego karmienie piersią i butelką może prowadzić do bólu kręgosłupa? Porady dla mam od mamy i fizjoterapeutki

Bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń, ale nie ukrywajmy – to również niezłe wyzwanie dla naszego ciała. Jako mama dwójki dzieci, które karmiłam zarówno piersią, jak i butelką, wiem z doświadczenia, jak bardzo plecy mogą dać w kość. I to dosłownie! Często, skupiając się na maluszku, zapominamy o sobie, a nasze ciało cierpi. 

A teraz przyznajmy się szczerze – ile razy siedziałaś zgarbiona, trzymając maleństwo, i myślałaś tylko o tym, żeby się najadło, a nie o tym, jak wygląda Twoja pozycja? Wiem, że dla wielu z nas priorytetem jest dobro dziecka, ale warto pamiętać, że Twoje zdrowie jest równie ważne. Jako fizjoterapeutka specjalizująca się w problemach z kręgosłupem, a także mama po operacji kręgosłupa, chciałabym podzielić się z Tobą moją wiedzą i doświadczeniem.

WAŻNE!

Pamiętaj, że ból to nieprzyjemne doznanie zmysłowe lub emocjonalne, które może towarzyszyć rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek lub opisywane jako takie uszkodzenie.  To zdanie niech Ci uzmysłowi, że to jakie Tobie towarzyszą emocje podczas karmienia wpływa na Twoją percepcję bólu. Jako kobieta w połogu, musisz zdawać sobie sprawę, że Twój układ hormonalny przeszedł kolosalną zmianę w bardzo krótkim czasie.  Możesz odczuwać dużą chwiejność emocjonalną lub osłabienie nastroju. Każdy komunikat, który usłyszysz od otaczających Ciebie ludzi, może spotęgować lub wyciszyć Twoje dolegliwości. Zatem głośno mów o tym co czujesz i czego potrzebujesz. 

Może okazać się, że zaopiekowanie się swoimi emocjami pozwoli Ci pozbyć się uporczywego bólu pleców,  a omawiane zasady „ergonomii” podczas karmienia piersią nie będą Ci potrzebne.

 

Ból kręgosłupa u mam karmiących – skąd się bierze i co możemy z nim zrobić?

Ból kręgosłupa u mam karmiących to niestety bardzo częsty problem. Kiedy karmimy, nasza pozycja często jest daleka od ideału ergonomii. Pochylamy się, wykręcamy plecy, ramiona są napięte, a kręgosłup cierpi.

Najczęściej dotyczy to odcinka

  • szyjnego (bo przecież trzeba zerkać na maluszka!),
  • piersiowego (bo siedzimy zgarbione)
  • oraz lędźwiowego (bo zapominamy o podparciu dla pleców).

Czy zdarza Ci się odczuwać sztywność w karku po dłuższym karmieniu? Albo może ból w dolnej części pleców, który promieniuje aż do bioder? To właśnie efekt tych długotrwałych, niewygodnych pozycji, które nasze ciało przyjmuje podczas karmienia. A przecież karmimy często i długo – te kilkanaście minut dziennie szybko się sumują, co może prowadzić do przewlekłego bólu.

Przeczytaj więcej o częstych dolegliwościach:

Dlaczego pozycje podczas karmienia mogą zaszkodzić Twojemu kręgosłupowi?

Podczas karmienia piersią czy butelką nasza uwaga jest całkowicie skupiona na dziecku. To normalne – przecież chcemy, żeby maluszek czuł się komfortowo. Niestety, to często oznacza, że nasze ciało przyjmuje pozycje dalekie od ergonomicznych. Jeśli jesteś jak większość mam, pewnie siedzisz zgarbiona, pochylona do przodu, a Twoje ramiona są napięte. Taka postawa obciąża mięśnie, stawy, a przede wszystkim kręgosłup.

Kiedy mięśnie pleców są stale napięte, zaczynają protestować. Dochodzi do przeciążeń, które mogą prowadzić do przewlekłego bólu. Kręgosłup nie lubi być zaniedbywany, a długie godziny karmienia w niewygodnej pozycji z pewnością mu nie służą.

Zespół górnego otworu klatki piersiowej – co to takiego i dlaczego dotyczy mam?

Możesz również usłyszeć o czymś takim jak zespół górnego otworu klatki piersiowej. Brzmi skomplikowanie, prawda? Ale to po prostu sytuacja, w której nerwy i naczynia krwionośne w okolicy obojczyka są uciskane, co prowadzi do bólu, mrowienia, a czasem nawet drętwienia rąk i palców. Jako mamy często przyjmujemy pozycje, które sprzyjają temu problemowi – zgarbione plecy, napięte ramiona, ciągłe podtrzymywanie główki dziecka.

Zauważyłaś, że czasami czujesz mrowienie w dłoniach lub palcach po dłuższym karmieniu? To może być pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Zespół ten może się rozwijać powoli, ale warto zareagować wcześnie, zanim stanie się poważniejszym problemem.

Jak karmienie piersią i butelką wpływa na kręgosłup i nadgarstki?

Oprócz kręgosłupa, cierpią też nasze nadgarstki. Ciągłe podtrzymywanie dziecka może prowadzić do przeciążeń i bólu w nadgarstkach, a nawet do zespołu cieśni nadgarstka. Jeśli czujesz, że Twoje nadgarstki zaczynają boleć, warto zwrócić uwagę na to, jak trzymasz dziecko i czy Twoje ręce mają odpowiednie wsparcie.

Te wszystkie problemy mogą wydawać się drobne, ale jeśli nic z nimi nie zrobisz, mogą się nasilać i wpłynąć na Twoje codzienne życie. Sama doświadczyłam tych dolegliwości, więc wiem, jak bardzo mogą one utrudniać funkcjonowanie.

Dlaczego dbanie o zdrowie kręgosłupa jest ważne dla mam karmiących?

Pamiętaj dbanie o siebie to nie luksus, to konieczność.

Jako mama, potrzebujesz być w dobrej formie, aby móc jak najlepiej opiekować się swoim dzieckiem. Jeśli będziesz cierpieć z powodu bólu kręgosłupa czy nadgarstków, nie tylko Twoje ciało będzie na tym cierpieć, ale również Twoja zdolność do pełnego zaangażowania się w opiekę nad maluchem.

Dlatego tak ważne jest, aby już teraz zwrócić uwagę na swoją postawę i wprowadzić zdrowe nawyki do codziennego życia. Twoje ciało potrzebuje wsparcia tak samo, jak maluszek.

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w czasie karmienia? Odpowiedzi w moim e-booku

Jeśli te problemy brzmią znajomo i zmagasz się z bólem kręgosłupa podczas karmienia, mam dla Ciebie rozwiązanie. W moim e-booku znajdziesz konkretne wskazówki i ćwiczenia, które pomogą Ci złagodzić ból oraz poprawić postawę podczas karmienia. Jako fizjoterapeutka, opracowałam plan, który jest dostosowany do codziennych potrzeb mam – ćwiczenia możesz wykonywać nawet podczas krótkich przerw między karmieniami.

Jeśli jeszcze nie obserwujesz moich social mediów – to koniecznie zajrzyj na IG. Znajdziesz tam przykładowe ćwiczenia dla mam, których plecy proszą o pomoc.

Dbaj o siebie, bo zdrowa mama to szczęśliwa mama!

Pozdrawiam serdecznie 

mgr Milena Olejnik 

#zdrowykręgosłup #karmieniepiersią #bólkarku #bólszyi

Odwiedź moje social media

Kliknij w odpowiednią ikonkę

e-book
Jeśli chcesz dostać jako pierwszy informacje o PREMIERZE E-booka, ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *