
Ból kręgosłupa a stres
Ból kręgosłupa a stres
Spotykam się w gabinecie z dwoma grupami ludzi. Jedni na pytanie o stres reagują z grymasem na twarzy w stylu „o co jej chodzi?”. Druga grupa to taka, której nie zdążę nawet zapytać o poziom stresu, a już wiem, że jest bardzo wysoki. Dlaczego tak jest? Przeczytajcie najnowszy wpis.
Czy stres może powodować ból kręgosłupa?
Naukowcy nie mają wątpliwości, że stan psychiki przekłada się na naszą sylwetkę i narząd ruchu, a napięcia emocjonalne i przewlekły stres skutkują bólem kręgosłupa. Z drugiej strony przewlekły ból pleców potęguje problemy psychiczne, a nawet powoduje fizyczne zmiany w mózgu.
Dlaczego boli kręgosłup od stresu?
Przypomnijcie sobie egzamin na prawo jazdy lub maturę. Jak się wtedy czuliście?





Teraz pomyśl, że codziennie zmagasz się z takim stresorem. Pewnie jest on mniejszy, ale za to trwały. Krótkotrwały stres będzie motywatorem. Da Ci kopa i pozwoli osiągnąć zaplanowany cel. Chroniczny stres będzie Cię powoli niszczył. Będzie sprawiał, że Twoje ciało wejdzie w reakcje obronne.



Gdzie kumuluje się stres w ciele?
Taki bodziec trwający miesiącami lub latami doprowadzić Cię może do ruiny.
To czy zaczniesz to odczuwać w karku, barku czy w okolicy lędźwiowej zaleźeć będzie zapewne od Twojego najsłabszego punktu. Z mojej praktyki wynika jednak, że najczęstsze dolegliwości pojawiają się w kręgosłupie szyjnym.
Co jeszcze może boleć od stresu?
Stres jest odpowiedzialny za bóle głowy o niewyjaśnionym pochodzeniu, rozstrój żołądka, biegunkę, zaparcia, nudności. Niekiedy pojawia się bezsenność lub sen niedający odpoczynku. Nerwowość, drżenie, zimne lub spocone dłonie i stopy — to również objawy stresu.
Jeśli czujesz, że pisałam właśnie o Tobie to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jesteś właśnie tą osobą, której z ogromną przyjemnością pomogę. Zadbam o Twoje dobre samopoczucie pod każdym względem.


