dyskopatia szyjna

Dyskopatia szyjna – historia z gabinetu

Dyskopatia szyjna – historia rehabilitacji z gabinetu.

Wypadek komunikacyjny w pracy, uraz odcinka szyjnego typu whiplash. Lekarz kieruje na rezonans magnetyczny. W opisie MRI- dyskopatia kręgosłupa szyjnego c6– c7 lewoboczna przepuklina, osteofity, ucisk na korzenie nerwowe, C4-C6 pośrodkowa protruzja krążka międzykręgowego.


Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty.


Pacjentka po prawie 2 miesiącach zgłasza się do mojego gabinetu i z ust pada kluczowe zdanie „Mam 3 miesiące na rehabilitację, jeśli nie to lekarz chce operować”. Ona nie chciała…

W badaniu zwróciłyśmy szczególną uwagę na wcześniejsze urazy pacjentki. W przeszłości dziewczyna miała również rekonstruowane więzadło w kolanie prawym, które do tej pory nie odzyskało pełnej sprawności. Bóle kręgosłupa lędźwiowego towarzyszyły jej od kilku tygodni i nasilał się ból biodra. Natomiast ból kręgosłupa szyjnego i promieniowanie do ręki były głównym naszym celem. Po zakończeniu wywiadu przeszłyśmy do badania, by ocenić stan funkcjonalny pacjentki. 

O TYM JAK WYGLĄDA PIERSZA WIZYTA W MOIM GABINECIE MOŻESZ PRZECZYTAĆ POD TYM LINKIEM- > PIERWSZA WIZYTA

Dyskopatia szyjna 

Dyskopatia szyjna — objawy.


Pierwsze 3 spotkania były bardzo trudne. Objawy istniejącej przepukliny były bardzo wyraźne. Ból odcinka szyjnego znacząco komplikował terapię. Nazwijmy naszą pacjentkę Gosia- dla ułatwienia sprawy. Gosię bolało w każdej pozycji, nie była w stanie rozluźnić się na leżance. Wykonanie testów diagnostycznych powodowało potworny ból. Niestety wszystko wskazywało na to, że istniejąca przepuklina powoduje spore spustoszenie na poziomie korzenia nerwowego i stąd silne promieniowanie do ręki o charakterze rwy ramiennej. Ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego 2 miesiące po urazie było na tyle duże, że nawet ruch gałek ocznych inicjował ból. Testy neurologiczne pozytywne wyraźnie potwierdzały przyczynę korzeniową, a osłabienie siły w kończynie górnej nie pozwalało dziewczynie wykonywać nawet najprostszych czynności w domu.


Dałam jej nadzieje na to, że uniknie operacji.


Osobiście przypadek Gosi bardzo mnie poruszył, na samym początku pierwszego spotkania, powiedziałam do siebie „nie będzie potrzeba tej operacji, damy radę”, ale miałam wrażenie, że jednak ona to słyszała. Czułam, że jej coś obiecałam, wiedziałam, że muszę się z tego wywiązać.

O TYM JAK WYGLĄDA TAKA OPERACJA PISAŁAM TUTAJ -> MIKRODISCEKTOMIA

Jak wyglądała rehabilitacja przy dyskopatii?


Na 3 wizycie zdezorientowana intensywnością bólu pacjentki, zaczęłam szukać rozwiązania gdzie indziej. Ponownie zbadałam pacjentkę i moje dłonie zatrzymały się w obszarze klatki piersiowej, dolnych żeber i przepony. Uwolniłam przeponą, popracowałyśmy oddechowo, mobilizowałam klatkę piersiową, mięśnie pochyłe i zrobiłam przestrzeń dla nerwu przeponowego, który wychodzi z poziomu C3-C5 kręgosłupa szyjnego. Dodatkowo postanowiłam uwolnić czepiec ścięgnisty, używając techniki za włosy. Wizyta zakończyła się mniejszym bólem, ale nic nie wskazywało na to, że efekt będzie tak spektakularny.

JEŚLI CHCESZ POCZYTAĆ O PRZEPONIE KLIKNIJ TUTAJ -> PRZEPONA

JEŚLI CHCESZ POCZYTAĆ O ROZLUŹNIANIAU CZEPCA KLIKNIJ TUTAJ -> CZEPIEC

Efekty rehabilitacji kręgosłupa.


Gosia przychodzi na 4 wizytę.
Ból w skali VAS w odcinku szyjnym zmniejszył się z 9 do 2, przestał boleć odcinek lędźwiowy kręgosłupa i biodro. Promieniowanie w kończynie górnej jest zdecydowanie mniejsze. Ta informacja była dla mnie wyjątkowo zaskakująca. Po pierwsze z tego względu, że była aż tak duża poprawa, a po drugie dlatego, że utwierdziła mnie w tym, że naprawdę mam coś w tych swoich dłoniach:).

Lekarz nie widzi potrzeby operacji kręgosłupa.


Pacjentka 3 dni później miała wizytę u lekarza. Doskonale pamiętam tę rozmowę. Lekarz był w szoku. Zapytał „Co Pani zrobiła?” a Gosia odpowiedziała „Nic, zmieniłam fizjoterapeutę”.

Co było przyczyną problemu?


Potrzebowałam 3 wizyty, żeby rozgryźć przyczynę tak silnej reakcji na korzeniu nerwowym i w tym przypadku problem pochodził od reakcji na przeponie. Jeśli chcesz zrozumieć, jak uraz komunikacyjny kręgosłupa szyjnego wpływa na ciało, kliknij tutaj -> WHIPLASH. W tym przypadku dyskopatia w odcinku szyjnym najprawdopodobniej była spowodowana przez wypadek komunikacyjny. Natomiast przy dobrych zdolnościach regeneracyjnych taka dyskopatia powinna się samoistnie zagoić w ciągu kilku tygodni. U Gosi doszło do kompensacyjnych zmian w wyniku urazu typu smagnięcia biczem (whiplash). Dlatego trzeba było uwolnić to, co nie pozwalało zagoić się dyskopatii, a dodatkowo nasilało ból w kręgosłupie lędźwiowym i biodrze.

Whiplash
Jak długo trwała rehabilitacja dyskopatii szyjnej?


Rehabilitacja Gosi od tamtego momentu miała jeszcze kilka wzlotów i upadków. Ból w odcinku szyjnym szybko ustąpił. Problemem była ciągle słaba ręka. Kilkumiesięczne drażnienie korzenia nerwowego spowodowało duże zmiany ukrwienia nerwu. Stąd też promieniowanie i słabość ręki były jeszcze obecne przez kilka tygodni. Nie mogłyśmy pozwolić na żadne zaburzenia w obręczy barkowej, ponieważ Gosia miała w planach kolejną operację stawu kolanowego, który nie był w najlepszej formie po poprzednich interwencjach. Po kilku miesiącach rehabilitacji ręka wróciła do pełnej sprawności. Mogłyśmy zakończyć proces rehabilitacji dyskopatii szyjnej.

Czy można żyć bez bólu z dyskopatią szyjną?


Gosia od tamtego czasu wiosna 2020) jest moją stałą pacjentką. Niestety ma sporego pecha w życiu do kontuzji i ciągle coś jej się przytrafia. Ta dziewczyna to jedna z moich najbardziej zapamiętanych pacjentek. Myślę, że jej rehabilitację przepukliny kręgosłupa zapamiętam do końca swojej kariery zawodowej. Chciałam się z Wami podzielić tą historią, bo wiem, że w takiej sytuacji jest wielu z Was. Boicie się operacji, a jednocześnie nie chcecie żyć z bólem. Fizjoterapia w przypadku dyskopatii szyjnych to obecnie podstawowe działanie lecznicze. Dopiero nieskuteczność leczenia zachowawczego może być wskazaniem do leczenia operacyjnego. Od wypadku Gosi minęły prawie 4 lata i na ostatniej wizycie falernie skręciła staw skokowy :/ ) potwierdziła, że o bólu szyi w ogóle od tamtej pory nie myśli. Gdybyśmy powtórzyły MRI, to spodziewam się, że ta przepuklina tam dalej będzie. Natomiast moja pacjentka totalnie nie odczuwa w związku z tym żadnych dolegliwości.

 

Jeśli Ty jesteś teraz tu gdzie Gosia i cierpisz z powodu dyskopatii – mogę CI pomóc. Umów się na wizytę, zrobię wszystko, by Twoja historia również skończyła się happy-endem.
Milena Olejnik
www.fizjomila.pl
663 415 638

#dyskopatia #przepuklina #dyskopatiaszyjna #wypadniętydysk #whiplash #urazkręgosłupa #rehabilitacja #fizjoterapia #terapiamanualna #fizjomila #wrocław #operacjakręgosłupa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *