Terapia blizn we Wrocławiu – jak fizjoterapia może pomóc?

Czym jest blizna?

Blizna powstaje najczęściej w wyniku zabiegów chirurgicznych, takich jak cesarskie cięcie, wycięcie wyrostka, endoproteza biodra czy mikrodyscektomia. To nowa tkanka łączna włóknista, która zastępuje pierwotną, uszkodzoną tkankę. Nie każda blizna musi być widoczna na skórze – mogą one powstać także wewnętrznie, np. w wyniku naderwania włókien mięśniowych czy po operacjach ginekologicznych.

Wielkość i wygląd blizny zależą od różnych czynników: głębokości rany, przebiegu gojenia oraz indywidualnych predyspozycji organizmu do regeneracji. Niezależnie od rodzaju blizny, warto pamiętać, że może ona wpływać na funkcjonowanie ciała i powodować dolegliwości bólowe.

Blizny w uroginekologii – wpływ na ciało

Blizny po zabiegach ginekologicznych, cesarskim cięciu, porodzie naturalnym (np. po nacięciu krocza), operacjach usunięcia endometriozy czy mięśniaków mogą prowadzić do wielu dolegliwości.

Blizny w obrębie miednicy mogą powodować:

Fizjoterapia uroginekologiczna jest coraz częściej wybieraną formą leczenia tych problemów we Wrocławiu. Dzięki odpowiednim technikom mobilizacji blizn możliwe jest przywrócenie elastyczności tkanek, poprawa krążenia i zmniejszenie bólu.

Na czym polega terapia blizn?

W fizjoterapii blizn stosuje się różne metody, takie jak terapia manualna, mobilizacja blizny, techniki mięśniowo-powięziowe oraz pinoterapia. Jednym z narzędzi wykorzystywanych w terapii są piny – mosiężne, ostro zakończone gwoździe, które stymulują określone obszary ciała, pobudzając układ nerwowy do regeneracji.

Efekty terapii blizn:

  • Poprawa ukrwienia tkanek i przyspieszenie ich regeneracji

  • Zmniejszenie bólu i uczucia ciągnięcia

  • Przywrócenie elastyczności blizny

  • Redukcja zaburzeń czucia i nadwrażliwości

Kiedy rozpocząć terapię blizny?

Pracę z blizną można rozpocząć po całkowitym wygojeniu tkanek, czyli po około 3-4 tygodniach od zabiegu. Na początek warto skupić się na tkankach wokół blizny, a po kolejnych 2-3 tygodniach rozpocząć bezpośrednią mobilizację blizny. W pewnym sensie terapię blizny możesz rozpocząć nawet przed jej powstaniem. Taką sytuację mamy w przygotowaniu kobiety do porodu naturalnego. 

Jak przygotować tkanki krocza do porodu?

Odpowiednie przygotowanie tkanek krocza przed porodem naturalnym może zmniejszyć ryzyko nacięcia oraz pęknięcia krocza, a tym samym ograniczyć powstawanie blizn. Fizjoterapia uroginekologiczna we Wrocławiu oferuje skuteczne metody przygotowania do porodu, w tym terapię manualną tkanek krocza, ćwiczenia oddechowe oraz relaksacyjne techniki rozluźniające. Dzięki regularnej pracy nad elastycznością i świadomością swojego ciała kobieta może lepiej kontrolować napięcie mięśniowe w trakcie porodu, co sprzyja naturalnemu rozciąganiu tkanek.

Zachęcamy do przeczytania całego wpisu na naszym blogu o przygotowaniu ciała do porodu oraz roli fizjoterapii w ciąży. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak możesz zadbać o swoje ciało przed porodem, skontaktuj się z nami i umów na wizytę w naszym gabinecie we Wrocławiu!

Planowanie ciązy
M. Olejnik
Fizjoterapia w ciąży
M. Olejnik

Fizjoterapia blizn we Wrocławiu

Nasz gabinet fizjoterapii uroginekologicznej i terapii manualnej mieści się we Wrocławiu, przy ul. Skwierzyńskiej 28a/2 (Krzyki, okolice Sky Towera).

Jeśli odczuwasz dyskomfort związany z blizną, zgłoś się na konsultację. Mgr Dorota Kubicka, doświadczona fizjoterapeutka uroginekologiczna, pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje ciało i odzyskać komfort życia.

📍 Umów się na konsultację już dziś! ☎ Zadzwoń: 663 415 638 📧 Napisz do nas: kontakt@fizjomila.pl

👉 Lub kliknij poniżej i umów wizytę online!

Nie jesteś sama!

Fizjoterapia daje Ci realne narzędzia, by poczuć się dobrze we własnym ciele i cieszyć się życiem. 💙

Dorota Kubicka

mgr Dorota Kubicka

specjalistka fizjoterapii uroginekologicznej
i rehabilitacji okołoporodowej